דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
נווט למעלה
כניסה

עתיד

:

חגורת בטיחות

עתיד חגורת בטיחות
עתיד, רמת גן
 

 חגורת בטיחות מצילה חיים

 
מידע כללי
 
מה קורה לילדים ברכב בזמן בלימה או תאונה?
בשעת התנגשות, בלימה חזקה או התהפכות רכב, ילדים שאינם חגורים מוטחים בכוח אדיר (קדימה או הצידה לפי נסיבות ההתנגשות) בתוך הרכב או נזרקים מחוץ לרכב. כיוון שילדים רגישים ופגיעים אף יותר ממבוגרים, בשל משקלם הנמוך ומידותיהם, מושב הבטיחות וחגורת הבטיחות מבטיחים שהילדים יהיו מוגנים ובטוחים יותר מפני פגיעה.
 
כאשר הילדים חגורים כהלכה, גם הנסיעה בטוחה יותר, כי מושב הבטיחות מונע מהם להשתובב ולהסיח את דעתו של הנהג מפעולת הנהיגה.
 
חייהם של אנשים וילדים רבים ניצלו בזכות שימוש נכון בחגורות בטיחות ובמושבי בטיחות לילדים.
 
סוגי ההתקנים - חגורות ומושבי בטיחות לילדים:
מושב בטיחות לתינוק: מיום לידתו ועד גיל  9 חודשים או שנה.
את מושב הבטיחות יש להתקין נגד כיוון הנסיעה והתינוק צריך להיות מונח בתנוחת שכיבה למחצה. באופן כזה כל גופו של התינוק נתמך על ידי המושב, וראשו אינו נזרק קדימה בשעת בלימת הרכב. התינוק יושב במושב הבטיחות חגור בחגורות מיוחדות. המושב עצמו מחובר למושב המכונית באמצעות חגורת הבטיחות הרגילה, שאותה יש להדק היטב. אין להושיב תינוק במושב הקדמי ברכב כשלפניו מותקנת כרית אוויר. התנפחות הכרית מסכנת את התינוק.
 
מושב בטיחות לפעוט: מגיל 9 חודשים או שנה ועד גיל 4 בערך.
הפעוט יושב במושב בטיחות לפעוטות בתנוחה רגילה ופניו לכיוון הנסיעה .המושב עצמו מחובר למושב הרכב על ידי חגורת הבטיחות שברכב. הפעוט מרותק למושב הבטיחות באמצעות חגורות המושב, חשוב שחגורות אלה יהיו צמודות לילד אך לא הדוקות מדי אל גופו. רצוי להושיב פעוטות בגיל זה במושב אחורי, אסור להושיבם במושב הקדמי, אם ברכב מותקנת כרית אוויר מתנפחת מול המושב הקדמי.
 
מושב מגביה(בוסטר): לילד מגיל 4 ומעלה
הילד יושב במושב הגבהה המאפשר לו לנצל את חגורת הבטיחות הרגילה המותקנת ברכב. יש להקפיד שגובה מושב ההגבהה יאפשר לחגורת הבטיחות לעבור מכתפו של הילד לאזור המותניים (יש מושב הגבהה שגובהו ניתן לכוונון.) אסור שחגורה תעבור לפני ראשו או צווארו של הילד.
 
חגורה לילד הגדול ולאדם המבוגר
ילדים מגיל 9 בערך (תלוי במידות גופם), יכולים להיות חגורים בחגורת הבטיחות הרגילה המותקנת ברכב. בתנאי שהיא עוברת מהכתף של הילד למותן ולא לפני ראשו או צווארו. ברכב חדיש ניתן להעלות ולהוריד את הנקודה שבה מעוגנת חגורת הבטיחות הקדמית לרכב. ברכב כזה קל יותר להתאים את חגורת הבטיחות  גם לילדים. לילדים בגיל זה מותר לשבת מלפנים או מאחור ברכב, אולם רצוי שיישבו מאחור שהם חגורים להלכה.
 
במושב קדמי שמותקנת בו כרית  אויר
במושב קדמי שמותקנת בו כרית אויר שמתנפחת בזמן תאונה, אין להושיב תינוק ומומלץ לא להושיב ילד עד גיל 12 לערך (או עד שקומתו  של הילד כגובהו של אדם מבוגר). כרית אוויר מתנפחת יכולה לגרום פגיעה חמורה עד קטלנית בילד.
 
תאונות נגרמות גם סמוך לבית
תאונות דרכים רבות מתרחשות. החגורה ומושב הבטיחות יעילים מאוד גם במהירויות נמוכות. גם בתאונה הנגרמת במהירות 10 קמ"ש נזרק הילד שאינו חגור קדימה או הצידה ונפגע.
 
מה אומר החוק?
חובה על כל נוסע ברכב מלפנים או מאחור בחגורת בטיחות, גם בנסיעות קצרות.
 
 

 נושאים-עצמאים בשטח

 
 

 קישורים